گفت وگوی سهیل رضایی با مجله کافه زندگی

در روانشناسی تحلیلی، آن دسته از اشکالِ ادراک و دریافت را که به یک جمع به ارث رسیده است، «کهن الگو» یا «سرنمون» می خوانند.هر کهن الگو تمایل ساختاری نهفته ای است که محتویات و فرایندهای پویایی ناخودآگاه جمعی در سیمای تصاویر ابتدایی را نشان میدهد؛ مانند اساسی ترین کنش های زیستی که به احتمال زیاد مهمترین تصاویر ابتدایی در همه دورانها و نژادها مشترک است.

 کهن الگوها عناصر فاسدنشدنی ناخودآگاه هستند اما شکل و شمایل آنها معمولا تغییر میکند. کهن الگوها عناصر روانی همبسته با غرایزند که یونگ آنها را چنین توصیف میکند: «ادراک غریزه از خود، دقیقا به همان ترتیب بوده است که خودآگاهی ادراک از فرایند عینی زندگانی است.»
این مقدمه ضرورتی بود تا با آقای سهیل رضایی، رئیس هیئت مدیره بنیاد فرهنگ زندگی و پژوهشگر روانشناسی، گفت وگویی دوستانه داشته باشیم تا در قالب گپی دوستانه، کتاب معروف ایشان را که «انواع مردان» نام دارد، مورد بررسی قرار دهیم.
لطفا برای خوانندگان مجله کافه زندگی کهن الگوهای شخصیت را توضیح بدهید؟
موضوع کهن الگوها دامنه ای گسترده دارد. یونگ معتقد است این تنها کشف او نبوده و معتقد است یکسری انرژی ها هستند که سر نمون هستند و خط اصلی و تعداد مشخصی دارند و هرچیزی در جهان است بر همین مبنی نوشته شده است مانند عشق که بی نهایت تجلی دارد و یا گرسنگی که بی نهایت است . من اینطور مثال میزنم که حروف الفبای فارسی را درنظر بگیرید که 32 حرف است و با استفاده از آنها میتوان بی نهایت حرف و کلمه ساخت؛ بنابراین مثل بدن یا انگشت اشاره یا حتی قرنیه هرکس منحصربه فرد بوده و در اوج تشابه و تفاوت، کاملا مطلق است. براساس گفته یونگ، روان انسانها، همانند بدنشان با هم متفاوت است. به تعداد انسانها ترس وجود دارد و هر انسانی قدرت را در یک چیز می بیند؛ یعنی درواقع کهن الگوها همان غرایز انسانها هستند. 
بعد از یونگ، خانم دکتر ژان شینودا بولن، روانکاو آمریکایی، تحلیلگر یونگی و نویسنده شناخته شده بین المللی، دردو کتاب مهم خدابانوان درون زنان و خدایان درون مردان به شرح و بسط متد خود و شیوه درک عمیق و نمادین داستانهای اسطورهای و شکل تبلور آنها در کهن الگوهای شخصیتی زنان و مردان پرداخت. این شیوه از چند ویژگی بارز بهره مند است. 
نخست دسته بندی نسبتا جامع آنکه با تقریب خوبی اکثر شخصیتهای زنان و مردان را دربرمیگیرد. وجه دیگر، سادگی آموزش آن است که با ترکیب مفاهیم بسیار پیچیده روانشناسی با داستانهای ساده شده اسطوره ای، کهن الگوهایی را ارائه میکند که یافتن مثالهای بارز و واضح از شخصیتهای دارنده آن کهن الگو در پیرامون ما کار ساده ای است. 
این سادگی در مثال را میتوانید توضیح دهید؟....
 
/ 3 نظر / 473 بازدید
پرینت سه بعدی

سلام. مطالب خوبی دارید به ما هم سر بزنید. انجام خدمات پرینت سه بعدی و اسکن سه بعدی و فروش قطعات و مواد اولیه استدیو طراحی و چاپ سه بعدی اشکان http://a3dp.ir

Mohammad

سايت تفريحي فان دوني دانلود جديدترين فيلم ها و آهنگها + جديدترين مدل لباس مو عينک و ... + جديدترين عکس بازيگران + بيوگرافي اشخاص معروف و خيلي چيزاي ديگه که بايد خودت ببيني همين الان بيا http://www.myfundoni.ir

محمدهادی

سلام.خوبید شما؟یه جوان 30ساله هستم چندین سال قصد دارم ازدواج کنم ولی بخاطر مشکلات مالی نمی توانم ازدواج کنم اگر امکانش هست به من کمک مالی کنید تا ازدواج کنم ممنون.شماره تماس 09033052928. شماره عابربانک ملی(6037997213792667 )قربانی هستم.متشکرم.الله وکیلی اگر ناچار نبودم این پیام نمیدادم