سه مرحله جدایی از والدین و کسب استقلال!

همه ما بواسطه رابطه ای که با پدر و مادرمان در دوران کودکی داشته ایم تحت تاثیر عقده "مثبت" یا "منفی" پدر و مادر قرار می گیریم. این عقده ها در صورتی که دیده نشده و مورد تحلیل قرار نگیرند، مانع اصلی بلوغ و جدایی و استقلال روانی ما از والدینمان خواهند شد. در اینجا به توضیح سه مرحله اساسی در ایجاد عقده مثبت و روند کسب استقلال روانی ازآن می پردازیم:

1. عقده مثبت؛ احساس ارزش به خود: 
عقده مثبت عقده ای است که در آغاز تأثیر مثبتی بر احساس فرد نسبت به زندگی، و بنابراین تأثیر مثبتی بر رشد هویت او نیز داشته است. تأثیر این عقده در آینده و تا وقتی که زمان رهایی از بند والدین فرا برسد، تداوم خواهد داشت. "عقده مادرِ مثبت" به کودک این احساس را می دهد که هستی، حق مسلم و بی چون و چرای اوست، که او موجود جالبی است، که او بخشی ازجهانی است که همه نیازهای او را-تمام و کمال- ارضا می کند. در نتیجه، ایگو می تواند به "دیگری" اعتماد و با او ارتباط برقرار کند. بدن، پایه و اساس عقده ی ایگو است. عقده ی مادر مثبت، به ما مجال می دهد که نیازهای بدنی مان را به عنوان چیزی "بهنجار و عادی" تجربه کنیم و آن ها را به شیوه ای بهنجار نیز ارضا کنیم. این عقده باعث می شود که از بدنمان، انرژی حیاتی مان، غذایمان و جنسیتمان کاملا لذت ببریم. بدن آزاد است که احساساتش را ابراز کند و چنین ابراز احساساتی را از جانب دیگران نیز بپذیرد. ایگویی که به این شکل رشد کرده باشد در ارتباط با دیگران می تواند از سرحد خودش فراتر رود و در عین حال نگران نباشد که از خودش غافل شود. این موضوع درباره صمیمیت هم صادق است: دیگران می توانند ما را درک کنند و ما نیز می توانیم آن ها را درک کنیم. آن ها در سلامت روان ما سهم دارند و ما در سلامت روان آن ها سهیم هستیم. وقتی به کسی اطمینان داده شود که دیگران به او علاقمند هستند و او را درک می کنند، وقتی فردی از جانب دیگران عشق، مراقبت، همدلی و حمایت دریافت کند ایگوی چنین فردی کنش سالمی خواهد داشت. 
2. پایان کودکی و تمنای استقلال حتی به شکل پنهانی! 

ادامه مطلب: http://goo.gl/E0pKde

/ 2 نظر / 63 بازدید
ديانا

سلام با امروزم بهت سر زدم و تو نيومدي اين وبلاگم رو توي لاين بلاگ ساختم لطفا نظرت رو برام کامنت کن لاين بلاگ سيستم خوبيه پيشنهاد مي کنم تو هم توش يه وبلاگ بسازي همه بچه هاي گروه وبلاگ نويسا توش وبلاگ دارن نظر يادت نره

لاله منطقى

استاد سپاسگزارم كه در سايت مطالب جالب ميزاريد وما را بهر مند ميكند با خواندن اين مطالب خيليا اگاه ميشن باز هم ممنونم