چگونه به فرزاندانمان پس اندازکردن بیاموزیم؟

مصاحبه سهیل رضایی با ماهنامه بانک تجارت؛
برخی والدین رابطه شان با پول به صورت عقده است

تربیت صحیح فرزندان بی شک مهم ترین خواسته هر والدینی است. آنها وقتی تصمیم می گیرند صاحب فرزند شوند به عبارتی مسئولیتی بلند مدت و خطیری را بر عهده گرفته اند که البته داشتن آگاهی های لازم و کافی از اصول اولیه برای قدم گذاشتن در این راه به شمار می رود. روان شناسان معتقدند بچه ها پاک و مستعد به دنیا می آیند و پدر و مادر به عنوان والدین و سرپرست او مسئول هستند با تربیت شایسته حافظ این خوبی و پاکی باشند. در این میان آموزش مدیریت مالی یکی از مقوله های مهم و جدی است که باید در برنامه های تربیتی و آموزشی کودکان و نوجوانان از سوی والدین گنجانده شود. به همین منظور با سهیل رضایی، روانشناس در مورد نحوه صحیح خرج کردن پول و آموزش فرهنگ پس انداز کردن و کسب درآمد به کودکان؛ به گفتگو نشستیم.

 

-راه صحیح آموزش به کودکانمان در مورد نحوه خرج کردن پول کدام است؟

به طور کلی برای آموزش موضوعی به افراد دو روش مستقیم و غیر مستقیم به کار گرفته می شود، کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. روش مستقیم شامل دیکته کردن رفتاری خاص به فرد است درحالی که فرد آموزش دهنده، خود نیز بر خلاف آن عمل می کند، ناگفته نماند که این روش غالبا ناکام می ماند به دلیل اینکه چیزی برای انتقال دادن ندارد. روش دوم نیز بر عکس روش اول است و ما سعی می کنیم با رفتار هایی خاص و با استفاده از روش های موثر نکته مورد نظرمان را به مخاطب خود آموزش دهیم. در اینجا والد برای آموزش راه صحیح خرج کردن پول به فرزند خویش درگام اول باید نسبت به رفتار و روش خرج کردن پول در زندگی اش تمرکز کند و پاسخ این سوال را که آیا خود نیز راه درست پول خرج کردن را در زندگی به کار می برم یا خیر؟ بدهد. بی شک بهترین و موثرترین روش آموزش به کودکانمان به کارگیری روش غیر مستقیم است و باید سعی کنیم با رفتار مناسب و موثر راه درست را آموزش دهیم، قطعا آنها نیز با مشاهده رفتارهای والدین خود می توانند بهترین الگوبرداری را انجام دهند.

-تعریف مناسب از ارزش پول برای او کدام است و چگونه باید او را با این مفهوم آشنا کرد؟

اگر والدین رابطه شان با پول به صورت عقده است باید برطرف شود. فردی که در خانواده ای فقیر بزرگ شده است حتی اگر در زندگی فعلی اش با مشکلات مالی مواجه نباشد؛ به دلیل تجارب کودکی ترس از بی پولی را با خود به همراه دارد و این را در قالب رفتارهایی خاص ممکن است به فرزندش انتقال دهد. نمونه آن پدری است که اصرار دارد فرزندش مشابه خودش قدر پول را بداند و یا پدری که می خواهد تمام کمبودهای دوران کودکی اش را به نوعی برای فرزندش جبران کند. شاید بارها در اطرافمان شنیده باشیم حکایت خانواده هایی را که به دلیل فقر مالی نتوانستند ادامه تحصیل بدهند و به دانشگاه را بیابند، اما حاضرند میلیون ها تومان برای ورود فرزندشان به دانشگاه هزینه کنند، صرفا به دلیل اینکه خودشان در این راه ناکام ماندند.

 

 

-ساختن تصویری از آینده فرزندمان و اینکه دارایی خود را برای آینده ذخیره کند؛ به چه صورتی باید انجام شود؟

ادامه دارد

/ 0 نظر / 36 بازدید