یکی از لذت های زندگی من دنبال کردن بازار سهام می باشد.

در طی دو ماه گذشته (01/17 لغایت 03/17) بازار ایران تلاطم های جالبی را پشت سر گذاشت.

این وضعیت در واقع خروج بازار از بحران جهانی بود که پیش از عید رخ داده بود و شما می توانستید (و هنوز هم می توانید) خیلی راحت سهام هایی با نرخ های مناسب و قابل رشد در آینده پیدا کنید.

با مطالعه مشورت های مختلف شروع به خرید سهامی کردم که منطقاً به مناسب بودن آن پی برده بودم.

در خرید اول 100/000 و خرید دوم 50/000 و درست در این مقطع بود که سهام شروع به رشد کرد و دوباره با 5% افزایش 75/000 سهم دیگر خریدم که بعد از این خرید سهام شدیداً شروع به افت کرد.


حسابی حالم بد شده بود ولی تخصصاً می دانستم که مجدداً باید به دلیل خریدم برگردم و بررسی کنم که پس از بازگشت به خریدم فهمیدم باید در نرخ پایین آمده دوباره به خرید ادامه دهم که تقریباً آن قدر خریدم که جمع خرید سهام به 500/000 عدد رسید و آن جا توقف دادم و در انتظار نشستم که خوب به تاریخ مجمع نزدیک شده بودم .

بنابراین به مجمع رفتم و جالب و خلاصه اینکه حالا که 10 روز از مجمع گذشته امروز آن سهام با توجه به پرداخت سود و رشد نرخ 25% در طول 45 روز افزایش ارزش فزوده برایم تولید کرد که با توجه به رشدی که هنوز ادامه دارد شاید تا 5 روز آینده به 40% برسد و شاید هم ...


اما آنچه برایم جالب بود؛ به این علت توانستم سهام را در زمان افت بخرم که ؛

 • هم زمان با عرضه سهم بانک تجارت که این همزمان باعث خروج سهامدار از سهام های مختلف به  سمت آن سهم رفتند تا دوباره به آن برگردند و چند در صد سود را از سهام بانک بدست آورند
 • برگشت به منطق خریدم که از طریق اصول مطالعه ومشاوره به آن رسیده بودم همیشه به کسانی که برای مشاوره خرید سهام از من سوال می کنند می گویم ؛

 1. اصلاً پول اصلی و مهم زندگی تان را صرف خرید سهام نکنید.
 2. اگر طاقت ضرر دارید وارد این کار شوید.
 3. در سهام، مدیریت احساسات خیلی اهمیت دارد و نباید بی منطق بخرید و بی منطق بفروشید.
 4. سهام های جوان و سازمان های تازه تاسیس برای افرادی که علاقمند سرمایه گذاری میان مدت هستند، سهام های مناسب تری هستند.
 5. پول خود را به چند بخش تقسیم کنید تا در صورت افت سهام بتوانید اگر منطق حکم می کند باز هم از آن خرید کنید.
 6.   ترجیحاً سهام رهبر صنعتی را که انتخاب کرده اید، خریداری کنید.
 7. با مبالغ کم هم می توانید شروع کنید، منتظر عدد خاصی نباشید.
 8. همیشه بزرگ ترین بحران ها هم می گذرندو آن ها که توان پذیرش ضرر دارند، بهترین سودها را خواهند برد، چون جامعه زنده است و دوباره به زندگی و پی گیری نیازهایش خواهد پرداخت.
 9. در خرید همیشه سبدی از سهام های متفاوت تهیه کنید و تک سهم مدام خرید نکنید.
 10. از هم نشینی با آدم هایی که یک بار الی دوبار سهام خریدند و آن را رها کردند، بپرهیزید چون فقط به شما سم تزریق می کنند و با آدم هایی مشورت کنید که تجارب موفق دارند.