یکتا فراهانی: شما هم حتما در اطرافتان با همسران بی‌مسئولیتی مواجه بوده‌اید که به هیچ عنوان زیر بار وظایفی که دارند نمی‌روند و مدام مسئولیت‌های مختلف در رابطه با خانواده‌ را پشت گوش می‌اندازند؛ مثلا مردانی که حتی از پرداخت قبض‌های ماهانه آب و برق و گاز طفره می‌روند و یا حتی یک‌بار هم در جلسات اولیا و مربیان مدارس شرکت نمی‌کنند.
مهم‌ترین دلیل این مردها هم این است که کارهای مهم‌تری دارند و نمی‌توانند به این وظایف جزئی عمل کنند؛ درحالی‌که انجام همین وظایف جزئی می‌تواند پایه‌های زندگی را مستحکم نگه دارد. تقسیم کار، تفکیک وظایف و به‌عهده گرفتن مسئولیت از سوی زوجین، موضوعی است که بسیاری از زنان و مردان تعریف خاصی از آن ندارند و به همین‌خاطر گاهی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که اغلب، بچه‌ها را هم درگیر می‌کند. با توجه به مشکلاتی که در این خصوص وجود دارد با سهیل رضایی، پژوهشگر و روانشناس گفت‌وگو کرده‌ایم.

بحران وظیفه چیست؟ 
با توجه به اینکه ما در جامعه امروزی، بین زندگی سنتی و زندگی مدرن قرار گرفته‌ایم، دچار یک نوع «بحران وظیفه» شده ‌ایم؛یعنی گاهی نمی‌دانیم این چیزی که خواسته همسر مان است، جزو مسئولیت‌های زناشویی ما محسوب می‌شود یا نه. اگر بتوان برای این شرح وظایف، معیار دقیقی درنظر گرفت، کار آسان‌تر می‌شود. پس باید ببینیم چه‌کسی و با توجه به چه معیارهایی می‌تواند وظایف را تقسیم کند چون در واقع هر کدام از دونفر تعریف خود را برای انجام وظایف زناشویی دارد؛ اگر هر دوطرف از یک معیار مشترک و مورد قبول استفاده کنند، در تقسیم وظایف مشکل کمتری خواهند داشت. قاعدتا این معیارها باید به‌گونه‌ای باشد که با اصول فکری و اعتقادی زوجین همخوانی داشته باشد تا هم آنها را دچار تعارضات شناختی نکند و هم پذیرش آن را برای طرفین راحت‌تر نماید. 
مسئولیت‌‌پذیری در ناخودآگاه افراد است؟ 
از آنجا که همه ما از دوران کودکی خود، نقش‌ها و مسئولیت‌های خاصی را پذیرفته‌ایم، حال در زندگی زناشویی اگر مغایرتی با آن ببینیم، فکر می‌کنیم در حق ما اجحاف شده، بازنده شده یا تحت سلطه قرار گرفته‌ایم؛ مثلا مردی که قبل از زندگی زناشویی وظیفه‌ای در انجام کارهای خانه نداشته، ممکن است این الگو را مرتبط با جنسیت خود درنظر بگیرد. حال وقتی در زندگی مشترک از او توقع می‌رود همکاری بیشتری در انجام کارهای خانه داشته باشد، فکر می‌کند در حق او اجحاف شده و نباید بگذارد کسی او را تحت تسلط خود در بیاورد. مشکل دیگر هم آن است که تعریف هر کدام از ما درباره مسئولیت در رابطه، بسیار متشنج و متفاوت شده است. 

ادامه مطلب